Otwarcie sali im. Andrzeja Koziei

„Dobrze jest być kimś ważnym, ale ważniejsze być kimś dobrym” .

Mgr Andrzej Kozieja, absolwent, a potem wieloletni pracownik dawnego Instytutu Filologii Polskiej w naszej uczelni, zmarł przedwcześnie 7 maja 2016 roku. Chcieliśmy jakoś upamiętnić naszego kolegę, dla wielu przyjaciela, cenionego i lubianego przez studentów wykładowcę akademickiego, filmoznawcę, miłośnika teatru, organizatora wielu kulturalnych wydarzeń w naszym mieście, pasjonata ludzi i życia, który potrafił barwnie i z pasją opowiadać, ale również uważnie innych słuchać.

Andrzej ma w mieście swoje dwie ławeczki, co roku wręczana jest podczas Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę” w Teatrze im. Stefana Żeromskiego Nagroda im. Andrzeja Koziei, czyli statuetka Anioła dla najlepszej/-ego aktorki/-a sezonu, a od 27 czerwca br. jedna z sal naszego Instytutu będzie nosić Jego imię. Jej wystrój jest tylko symboliczny, Andrzej potrafił organizować przestrzeń wokół siebie tak, aby stawała się bardziej przyjazna studentom. W sali nr 258 umieściliśmy książki, które po Nim zostały, płyty DVD, kamerę, kilka zdjęć Jego samego, a także ważnych dla Jego działalności kieleckich obiektów, w historycznej odsłonie, czyli przede wszystkim Teatru Żeromskiego i kina Moskwa, oraz plakaty filmowe (których użyczyło nam kino Fenomen).

To było kameralne, przedwakacyjne spotkanie, zaraz po zebraniu Rady Instytutu: najpierw otwarcie sali, którego dokonała Pani Dyrektor ILiJ, dr hab. prof. UJK Marzena Marczewska, a potem prezentacja zdjęć z Andrzejem z różnych momentów i sytuacji jego zawodowego (i nie tylko) życia.

Naszym pomysłem, którego w tym roku akademickim nie udało się zrealizować, ale mamy nadzieję, że uda się w kolejnym, jest zorganizowanie Koziejek (tę uroczą nazwę wymyśliła dr Eliza Koszyka-Rak), czyli dorocznej, integracyjnej imprezy dla studentów i pracowników Instytutu z okazji pierwszego dnia wiosny. Tak właśnie, jak niegdyś robił to Andrzej… .

Andrzeju, pamiętamy i będziemy o Tobie pamiętać!

***

Fot. Dominika Czarnota-Zdybicka

 

 



<< Powrót